Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

ZAKŁÓCENIA PRACY DOMOFONÓW / WIDEODOMOFONÓW BEZPRZEWODOWYCH

Zestaw wielofunkcyjny, wielodostępowy Wideo domofon ELMIC KDB300 / KDB300-2-2

 

Urządzenia bezprzewodowe (wideo domofony, wizjery do drzwi, etc.) – przy wszystkich swoich zaletach – nie są pozbawione pewnych wad. Największe problemy w pracy z urządzeniem bezprzewodowym może sprawiać ograniczony / tłumiony sygnał radiowy co przekładać się może na jakość połączenia, generowane przez urządzenie zakłócenia bądź nawet całkowity brak łączności.

Niestety – urządzenia radiowe, zwłaszcza urządzenia o małych mocach nadajników, są podatne na szereg zakłóceń. Zarówno urządzenie nadawcze jak i odbiorcze mogą pracować nieprawidłowo w pobliżu urządzeń generujących silne zakłócenia elektromagnetyczne (np. kuchenki indukcyjne, kuchenki mikrofalowe, kolumny głośnikowe, odbiorniki RTV, osprzęt WiFi, stacje bazowe telefonów bezprzewodowych, urządzenia pracujące w podobnym zakresie częstotliwości 2,4 GHz.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wideodomofon (videofon, domofon) bezprzewodowy, jego składowe należy umiejscowić w mieszkaniu w takich miejscach, gdzie nie będą narażone na bliski kontakt z w/w urządzeniami.

Kolejnym problemem, z którym może spotkać się użytkownik urządzeń bezprzewodowych to tłumienie fali radiowej. Szereg materiałów budowlanych używanych do budowy domów może stanowić barierę dla fali radiowej. Najsilniejsze własności tłumienia fal radiowych mają oczywiście wyroby metalowe (stalowe, miedziane, aluminiowe, etc.).

Barierą silnie wytłumiającą sygnał może być m.in. – stalowy dach (wykonany z blachy falistej, trapezowej czy blacho dachówki),  drzwi zewnętrzne (antywłamaniowe czy techniczne – najczęściej wykonane są z blachy stalowej), ściana żelbetowa (zbrojenie stalowe stanowi doskonały przykład klatki Faraday’a), szyby antywłamaniowe (zbrojone folią bądź siatką metalową), etc.

Nieprawidłowe zasilanie również może mieć wpływ na jakość połączenia bezprzewodowego między jednostką zewnętrzną (z kamerą) a monitorem wewnętrznym. Baterie zawarte w zestawach (o ile dany model został w nie wyposażony), są świetnym rozwiązaniem jeśli zależy nam na przemieszczaniu się z monitorem (np. podczas prac w ogródku) lub w czasie zaników zasilania. Nie mniej – ze względu na warunki klimatyczne zaleca się podłączenie na stałe zasilania zarówno do nadajnika (urządzenie najczęściej ma wyprowadzone podłączenie dla zewnętrznego zasilacza) jak i monitora wewnętrznego (tutaj najlepiej korzystać z podstawki z ładowarką). Wtedy mamy gwarancje pełnej mocy zasilającej, a co za tym idzie również maksymalnych parametrów radiowych. Zbyt słabe bądź rozładowane baterie mogą uniemożliwić łączność między poszczególnymi urządzeniami.

Jeśli praca z wideo domofonem bezprzewodowym powinna być komfortowa dla Użytkownika, podczas montażu urządzeń zwróćmy uwagę na kilka szczegółów:

  • Jeśli jest to możliwe, jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana możliwie blisko okna zewnętrznego, od tej strony, gdzie zamontowana została jednostka zewnętrzna.
  • Dystans między jednostką zewnętrzna a monitorem wewnętrznym powinien być możliwie najkrótszy, w przypadku zabudowań nie powinien przekraczać 50-60 m.
  •  Urządzenie powinno wykorzystywać zasilacze sieciowe zawarte w komplecie.
  • Urządzenie powinno pracować z dala od wszelkiego rodzaju urządzeń generujących zakłócenia

W przypadku urządzeń radiowych obowiązuje prosta zasada – im mniej przeszkód, tym większy zasięg.

 

więcej informacji można znaleźć na stronie działu – WIDEODOMOFONY – PYTANIA I ODPOWIEDZI:

www.elmic.pl/elektronika/wideodomofony/wideodomofony-pytania-i-odpowiedzi/

 

Wideodomofony można zakupić w naszym sklepie internetowym:

www.elmic.pl/sklep/wideo-domofony-c-6.html

Be Sociable, Share!