Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

TAŚMY LED

Taśma LED (pasek, łańcuch, etc.) to elastyczne źródło światła, do produkcji którego najczęściej używa się diod LED SMD.
Taśma wykonana jest w formie elastycznej taśmy, na której powierzchniowo, jednostronnie zamontowane są elementy LED.
Taśma może być zabezpieczona przed penetracją wilgoci. W zależności od typu obudowy może być to różny stopień ochrony, precyzyjnie określany parametrem IP umieszczonym na opakowaniu.
Najczęściej konfekcjonowana jest w postaci odcinków o długości 5 mb, nawiniętych na plastikową rolkę. W zależności od potrzeb można ją docinać na żądane długości. Miejsca możliwego cięcia najczęściej zaznaczone są na samej taśmie (zwykle jest to odcinek 5 / 10 cm). W przypadku taśm zabezpieczonych przed penetracją wilgoci, po cięciu, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce cięcia.
Do montażu używa się zwykle taśm samoprzylepnych dwustronnych lub uchwytów kablowych.
Taśmy świetlne wykonane w technologii LED SMD właściwie to podstawowe obecnie narzędzie do dekoracji świetlnej.
Oświetlenie realizowane przy użyciu taśm przeznaczone jest zarówno dla profesjonalnych architektów wnętrz i firm instalacyjnych (właściwie nieograniczone możliwości aranżacji), a także dla indywidualnych odbiorców (dzięki bezpiecznemu napięciu zasilania DC 12V oraz niezwykłej prostocie montażu, każdy majsterkowicz jest w stanie samodzielnie uzyskać ciekawe efekty iluminacyjne) . Niewielkie gabaryty (przekrój ok. 10x3 mm), elastyczność, spore długości, różne warianty podłączeń (sterowniki, zasilacze, wzmacniacze) oraz metody zabezpieczeń przed wilgocią powodują, że technologia świetlna w jakiej wykonane są taśmy LED gwarantują wręcz niespotykane wcześniej możliwości dekoracji przy użyciu światła.
Atrakcyjność potęguje również możliwość realizacji iluminacji w kilku podstawowych kolorach (biały, czerwony, zielony, żółty, niebieski), a w przypadku bardziej specjalizowanych taśm – dostępność właściwie pełnej palety barw.
A wszystkie te cechy połączone są z tradycyjnymi zaletami technologii LED – czyli również ekonomia eksploatacji i długa żywotność. Takie możliwości daje wyłącznie oświetlenie w postaci taśm LED.

Kolory taśm LED

taśmy występują jako jednokolorowe (najpopularniejsze kolory to: białe, zielone, niebieskie, czerwone, żółte) lub wielokolorowe RGB (przy użyciu odpowiednich sterowników można uzyskać efekty wielu kolorów i odcieni).

Poziom ochrony IP

w zależności od planowanego przeznaczenia można wybrać taśmy LED o różnym stopniu poziomu ochrony IP – i tak np. taśmy niezabezpieczone (IP 20) przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach suchych, w miejscach trudno dostępnych; z kolei taśmy wodoodporne, wodoszczelne, w zależności od poziomu ochrony (np. IP 65) można użytkować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. łazienki, lub na zewnątrz budynków.

 

Zasilanie

oferowane przez naszą firmę taśmy zasilane są napięciem 12 V prądu stałego (na rynku znajdują się również taśmy pracujące na innych poziomach napięcia). W przypadku zastosowań domowych, jeżeli chcemy korzystać z zasilania sieciowego niezbędnym wyposażeniem będzie odpowiednio dobrany zasilacz (o minimalnym poziomie mocy większym niż suma wymaganej mocy wszystkich taśm podłączonych do zasilania oraz o odpowiednio dobranej budowie – poziom ochrony IP – w zależności od planowanego przeznaczenia i lokalizacji). W przypadku montażu taśm LED w samochodach – najczęściej wystarczy sprawdzenie właściwej biegunowości połączenia – większość samochodów zasilana jest napięciem stałym o wartości 12 V.

Sterowanie

Sterowniki RGB mają zastosowanie wyłącznie do taśm LED wielokolorowych RGB lub do podłączenia kilku taśm o różnych kolorach do jednego sterownika. Na wyposażeniu sterownika najczęściej znajduje się również pilot zdalnego sterowania, za pomocą którego możemy zmieniać programy, kolory, natężenie, efekty świecenia taśmy. Ilość kolorów i programów uzależniona jest wyłącznie od modelu zastosowanego sterownika. Sterownik powinien zostać zamontowany pomiędzy taśmą LED a zasilaczem
 

Przeznaczenie, zastosowanie

Taśmy LED są bardzo uniwersalnymi źródłami światła, użytkowanymi przede wszystkim do celów dekoracyjnych.
Ogrom zastosowań trudno wręcz opisać.
Taśmy popularne są m.in. w zastosowaniach:
  • Oświetlenie meblowe
  • Oświetlenie schodowe
  • Oświetlenie dekoracyjne – lustra, obrazy,
  • Oświetlenie lokali użytkowych – galerie, muzea, ciągi komunikacyjne, sklepy, restauracje, bary,
  • Reklama
  • w motoryzacji – często używane do tuningu optycznego pojazdów lub oświetlenia wnętrz pojazdów,
  • i pewnie jeszcze wiele innych …

Be Sociable, Share!