Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

PROJEKTORY – PYTANIA I ODPOWIEDZI

WSZYSTKO O PROJEKTORACH MULTIMEDIALNYCH ORAZ ICH PARAMETRACH, KONKURENCJI …

Dla wielu użytkowników / konsumentów ilość informacji zawarta w reklamach, na opakowaniach, w testach czy opiniach może być przytłaczająca.
Wiele terminów, definicji, nazw czy skrótów dla klienta może być nieczytelne, bądź niezrozumiałe. I trudno się dziwić – w natłoku informacji jakie w dzisiejszych czasach do nas docierają czasami ciężko w sposób jasny i czytelny wyszukać odpowiednią informację. Stąd pojawiła się konieczność przygotowania tego działu, w którym postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Dołożymy wszelkich starań, by zawarte tutaj informacje były rzetelne, nie mniej - błędy się również nam zdarzają, prosimy więc o wyrozumiałość i wskazanie błędu, postaramy się go od ręki poprawić.
Mamy nadzieję, że informacje tutaj zawarte będą dla Państwa przydatne.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY



CO TO JEST PROJEKTOR?

Projektor, zwany również (archaicznie) rzutnikiem, jest to urządzenie optyczno elektroniczne do wyświetlania obrazów na odpowiednio przygotowanej płaszczyźnie – najczęściej w postaci ekranu.
Występuje wiele rodzajów projektorów, m.in. do projekcji slajdów, filmów z taśm filmowych, folii, a współcześnie również z źródeł cyfrowych.
Są to urządzenia umożliwiające projekcję na bardzo dużych powierzchniach, wielokrotnie większych od samych urządzeń, oferując przy tym wysoką jakość obrazu. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, przede wszystkim: biznes (reklama, prezentacje, etc.), edukacja, czy coraz częściej rozrywka.

CO TO JEST PROJEKTOR MULTIMEDIALNY?

Projektory multimedialne, to projektory przystosowane do obsługi mediów wizyjnych w analogowej / cyfrowej postaci.
W zależności od konstrukcji i wyposażenia mogą obsługiwać wiele źródeł wideo (przykładowo):
  • Odtwarzacze DVD / Blue Ray
  • Magnetowidy
  • Konsole do gier
  • Tunery TV
  • Komputery
  • etc.
Dzisiaj coraz popularniejsze są urządzenia, które nie tylko transmitują obraz pochodzący z danego źródła, ale wręcz pełnią rolę odtwarzaczy danych cyfrowych – często można do współczesnych projektorów podłączyć pamięć masową (np. USB HDD lub karty pamięci), a urządzenia je odtwarzają bez dodatkowych urządzeń. Co więcej – na rynku pojawiają się urządzenia pracujące pod kontrolą popularnych komputerowych systemów operacyjnych (np. Android, Windows).
Przy czym – to już właściwie są komputery multimedialne, w których projektor pełni rolę monitora.

RÓŻNICA MIĘDZY LAMPĄ PROJEKCYJNĄ ŻARÓWĄ A LED – CZYLI PODSTAWOWE RÓŻNICE MIĘDZY MULTIMEDIALNYMI PROJEKTORAMI TRADYCYJNYMI I WYKONANYMI W TECHNOLOGII LED.

Zasadniczo różnice między tradycyjnymi lampami projekcyjnymi wykonanymi w technologii żarowej a nowoczesnymi lampami wykonanymi w technologii LED można ograniczyć do dwóch pozycji.

Pierwsza – żywotność lampy. Dla rozwiązań tradycyjnych, żywotność lampy szacuje się (w zależności od typu i modelu) od 800 do 2000 godz. w trybie normalnej projekcji, nieco więcej w trybie Eko, nawet do 3000-4000 godz. W przypadku rozwiązań lamp projekcyjnych wykonanych w technologii LED – żywotność potrafi być nawet kilkanaście razy większa – czołowi producenci oferują lampy projekcyjne o żywotności 20.000 godz. i więcej.
Druga – jakość projekcji. Na dzień dzisiejszy lampy tradycyjne oferują jeszcze zdecydowanie lepsze parametry jakościowe generowanego strumienia światła.
Z drugiej strony – projektanci i producenci matryc LED dużych mocy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia LED jest tak ogromny, że w najbliższej przyszłości może diametralnie się to zmienić.

Pozostałe różnice to przede wszystkim koszty.
W przypadku rozwiązań tradycyjnych – okresowo niestety należy wymieniać lampę, której koszt waha się od 50% do 80% wartości całego urządzenia. W przypadku projektorów wykonanych w oparciu o technologię LED ten problem właściwie nie występuje.
Drugi poziom kosztów związany jest z eksploatacją urządzeń – matryce LED zużywają znacznie mniejsze ilości energii elektrycznej (przede wszystkim ze względu na dużo mniejszą emisję ciepła przez LED) zarówno przez zasilanie samej lampy jak i dzięki zdecydowanie mniejszemu zapotrzebowaniu na chłodzenie (wentylatory mniejszej mocy).
Z pozostałych różnic warto jeszcze wspomnieć o gabarytach. Przy podobnych parametrach technicznych w zakresie jakości wyświetlanego obrazu, urządzenia LED mogą być zdecydowanie mniejszych wymiarów i wagi – bierze się to m.in. z kompaktowych wymiarów samego źródła światła LED oraz mniejszych podzespołów chłodzących projektor.



DLACZEGO W CIEMNYM POMIESZCZENIU UZYSKUJEMY LEPSZE EFEKTY PRACY PROJEKTORA?

Najwyższą jakość obrazu uzyskujemy w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.
Podobnie jak w sali kinowej, która zwykle jest również urządzona z wykorzystaniem materiałów antyrefleksyjnych. Im ciemniejsze pomieszczenie i mniej odbić światła, tym wyższy komfort użytkowania, a przede wszystkim wyższy kontrast wyświetlanego obrazu.

W przypadku, gdy w pomieszczeniu pojawiają się dodatkowe źródła światła, kontrast się zmniejsza, a wyświetlany obraz pozbawiony jest żywej kolorystyki i ostrości.

W przypadku, gdy urządzenie jest stosowane do celów prezentacyjnych, w pomieszczeniach, gdzie nie można usunąć wszystkich źródeł światła, obraz wyświetlany przez projektor będzie gorszej jakości niż w pomieszczeniu zaciemnionym. Przy czym w wielu zastosowaniach, przede wszystkim biznesowych czy edukacyjnych – takie obniżenie jakości jest akceptowalne, pod warunkiem , że obraz jest wystarczająco czytelny do prezentacji tekstów.

W takim przypadku należy zwrócić uwagę by:
• Projektor zlokalizowany był możliwie blisko płaszczyzny ekranu, na którym wyświetlany jest tekst,
• Wyłączyć zbędne oświetlenie,
• Zasłonić zbędne okna – jeśli możliwe.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry projektora:
• Jasność (im większa, tym lepiej)
• Kontrast



VGA (D-SUB)

Interfejs D-SUB (z ang. D-subminiature) typ DE-15F to popularny standard łączenia kart graficznych w komputerach klasy PC z monitorami (bądź innymi urządzeniami do projekcji obrazu).
Popularnie również zwany VGA.
Obecnie coraz częściej zastępowany standardami DVI i / lub HDMI.

HDMI

Interfejs HDMI (z ang. High Definition Multimedia Interface) to standard łączenia urządzeń multimedialnych, służący do transmisji sygnału audio oraz wideo.
Popularny standard w urządzeniach RTV – współcześnie wszystkie odbiorniki telewizyjne, odtwarzacze DVD, Blue-ray, projektory a także konsole do gier oraz komputery wyposażane są w ten rodzaj interfejsu, często występuje więcej niż jedno gniazdo w urządzeniu.

DVI

Interfejs DFI (z ang. Digital Visual Interface) to standard łączenia urządzeń komputerowych (karta graficzna) z monitorem (bądź innym urządzeniem projekcyjnym).
Jest to standard umożliwiający przesyłanie danych zarówno cyfrowych jak i analogowych.
Standardowo złącze DVI występuje w 3 wariantach:
• DVI-I – transmisja zarówno danych cyfrowych, jak również analogowych.
• DVI-D - transmisja tylko danych cyfrowych.
• DVI-A - transmisja tylko danych analogowych.

RCA

Interfejs RCA (z ang. Radio Corporation of America), zwany również potocznie Czincz (Cinch) jest to od kilku już dekad jedno z najczęściej używanych złącz w sprzęcie audio - wideo.

Złącza stosowane do przesyłania zarówno sygnału audio jak i wideo.

W zależności od źródła przesyłanego medium przyjęto do stosowania następujące oznaczenia kolorystyczne złącz:

Dźwięk analogowy
- biały lub czarny – kanał lewy lub mono
- czerwony – kanał prawy
- purpurowy - bass
- zielony - środek
- niebieski – lewy surround
- szary – prawy surround
- brązowy – tylny lewy surround
- jasno brązowy – tylny prawy surround

Dźwięk cyfrowy
- pomarańczowy - S/PDIF

Sygnał wizyjny zespolony (tzw. composite) – kolor żółty

Analogowe Component video
- zielony - Y
- niebieski - Pb
- czerwony - Pr

Analogowe Component video/VGA
- czerwony - R
- zielony - G
- niebieski - B
- żółty – synchronizacja pozioma
- biały – synchronizacja pionowa




Be Sociable, Share!