Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

JAK PRAWIDŁOWO ZAMONTOWAĆ WIDEODOMOFON BEZPRZEWODOWY?

Dostępne na rynku bezprzewodowe wideo domofony to zwykle wysokiej jakości urządzenia elektroniczne, które do pracy wykorzystują pasmo radiowe (najczęściej – 2,4 GHz).

Producenci prześcigają się w prezentacji możliwości technicznych urządzeń, warto jednak na podawane przez producentów parametry patrzeć z „przymrużeniem oka”.  Zwłaszcza, gdy podawane są znaczne odległości możliwej pracy dla urządzeń bezprzewodowych. Bezpiecznie można założyć, że domowej klasy urządzenie pracujące w paśmie radiowym, w otwartym terenie, gdzie nie występują przeszkody terenowe, ani żadne zakłócenia sygnału radiowego, osiągną realny zakres ok. 100-150 m. Wynika to przede wszystkim z mocy urządzeń nadawczych. Niektórzy producenci podają zakresy w przedziale 300-600 m. Jeśli nawet teoretycznie jest to możliwe, to właśnie w teoretycznie idealnych warunkach.

Zdecydowanie gorzej urządzenia radiowe wypadają, jeśli na torze komunikacji między jednostką zewnętrzną a wewnętrznym monitorem pojawiają się jakiekolwiek przeszkody. Wtedy realny zasięg gwałtownie maleje. W przypadku, gdy przeszkodą są np. murowane ściany, drzwi wejściowe, etc. należy zakładać, że realny zasięg oscylować będzie na poziomie 40-60 m, i to pod pewnymi warunkami. Najkorzystniej jednostkę wewnętrzną z monitorem zamontować na ścianie lub ustawić na regale znajdującym się w pobliżu okna, z którego widoczna jest jednostka zewnętrzna – wtedy tłumienie sygnału będzie najmniejsze i zasięg na poziomie 60 m będzie jak najbardziej realny.

Montaż w pomieszczeniach, w których na torze sygnału wystąpią inne przeszkody, np. stalowe drzwi, może doprowadzić do takiego wytłumienia sygnału, że nawiązanie połączenia radiowego może okazać się niemożliwe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadkach żelbetowych ścian – taka konstrukcja to już właściwie klatka Faraday’a, która skutecznie tłumi fale elektromagnetyczne, do których również zaliczamy fale radiowe.

W przypadku, gdy zamierzamy bezprzewodowe urządzenia użytkować w piwnicach, warsztatach, halach produkcyjnych, etc. – bezpieczny zasięg oscylować będzie koło 30 m.

Dobrym testem tłumienia sygnału radiowego, w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem pomiarowym, a który można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych, jest porównanie siły sygnału sieci na telefonie komórkowym. Jeżeli na zewnątrz budynku, w pobliżu miejsca, gdzie znajduje się jednostka zewnętrzna telefon komórkowy ma pełny zasięg, a po wejściu do budynku, w miejscu, gdzie planowany jest montaż jednostki wewnętrznej z monitorem sygnał na telefonie wyraźnie słabnie – znaczy się, że w danym miejscu budynku występuje znaczne tłumienie i planowane do montażu urządzenie może w tym miejscu nie pracować poprawnie.

Warto również pamiętać, że szereg urządzeń domowych może generować silne zakłócenia elektromagnetyczne, które nie pozostają bez wpływy na fale radiowe. Do takich urządzeń można zaliczyć np.  kuchenki indukcyjne, kuchenki mikrofalowe, szereg odbiorników radiowo – telewizyjnych (zwłaszcza starszego typu), urządzenia komputerowe, modemy bezprzewodowe, routery, wzmacniacze sygnału, etc.

Prawidłowy montaż bezprzewodowego domofonu powinien uwzględniać te czynniki, urządzenie wewnętrzne (monitor) powinno być zamontowane możliwie blisko okna, oraz możliwie daleko od urządzeń generujących zakłócenie bądź tłumiących sygnał. W przypadku urządzeń radiowych obowiązuje prosta zasada – im mniej przeszkód, tym większy zasięg.

Prawidłowo zamontowane urządzenie „zrewanżuje się” wysoką jakością transmisji oraz komfortem użytkowania.

 

Więcej informacji na temat oferowanych przez naszą firmę produktów, w tym dane techniczne oraz instrukcję obsługi można znaleźć na stronie internetowej: www.elmic.pl/elektronika/wideodomofony/

Oferowane przez nas urządzenia można również kupić w naszym sklepie internetowym.

Zapraszamy do naszego sklepu:  www.elmic.pl/sklep/wideo-domofony-c-6.html

www.elmic.pl/sklep/wideo-wizjery-do-drzwi-c-5.html

Be Sociable, Share!