GPS – PYTANIA I ODPOWIEDZI
WSZYSTKO O GPS ORAZ ICH PARAMETRACH, KONKURENCJI …
Dla wielu użytkowników / konsumentów ilość informacji zawarta w reklamach, na opakowaniach,
w testach czy opiniach może być przytłaczająca. Wiele terminów, definicji, nazw czy skrótów dla klienta może być nieczytelne, bądź niezrozumiałe. I trudno się dziwić – w natłoku informacji jakie w dzisiejszych czasach do nas docierają czasami ciężko w sposób jasny i czytelny wyszukać odpowiednią informację.
Stąd pojawiła się konieczność przygotowania tego działu, w którym postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Dołożymy wszelkich starań, by zawarte tutaj informacje były rzetelne, nie mniej - błędy się również nam zdarzają, prosimy więc o wyrozumiałość i wskazanie błędu, postaramy się go od ręki poprawić.
Mamy nadzieję, że informacje tutaj zawarte będą dla Państwa przydatne.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
CO TO JEST GPS?
W największym skrócie jest to system pozwalający naziemnym urządzeniom końcowym na weryfikację danych lokalizacyjnych w postaci współrzędnych geograficznych (szerokość i długość geograficzna). Te dane pozwalają na lokalizację urządzenia w terenie. Mając do dyspozycji odpowiednie mapy – można wg wskazań urządzenia prowadzić nawigację.
System – poza zastosowaniami militarnymi, do których powstał – świetnie nadaje się do nawigacji morskiej, lądowej (zarówno samochodowej jak i turystycznej) czy lotniczej.
Poza nawigacją stosowany jest również we wszelkiego rodzaju urządzeniach namierzających, śledzących, monitorujących. Jest to również świetne narzędzie wspomagające np. prace geodezyjne.
Dokładność pomiaru lokalizacji, w zależności od warunków oraz otoczenia, wynosi ok. 10-15 m. W zastosowaniach cywilnych jest to wystarczająca dokładność. W przypadku zastosowań militarnych – informacja generalnie jest tajna, a w przypadku zastosowań geodezyjnych (przy wspomaganiu przez naziemne stacje bazowe – w Polsce dokładność wynosi ok. 5 cm).
CO TO JEST GEOTAGGING?
Bardzo popularne np. w fotografii podróżniczej – urządzenie rejestrujące współrzędne geograficzne zapisuje je w danych dodatkowych do zdjęcia cyfrowego, umożliwiając w przyszłości podgląd na mapie miejsca, gdzie zdjęcie zostało wykonane.
CO TO JEST LOKALIZATOR GPS?
Najczęściej są to niewielkie urządzenia, często wyposażone we własne zasilanie. Jako, że technologia GPS wykorzystuję komunikację jednostronną, bardzo często lokalizatory wyposażone są w inne metody transmisji dwukierunkowej. Najpopularniejsze chyba obecnie są urządzenia wykorzystujące technologię GSM (wymagające do pracy karty SIM, identycznej jak w przypadku telefonów komórkowych). Stosowane mogą być do nadzoru / monitoringu osób czy pojazdów, a także do rejestracji danych odnośnie przebytej drogi.
Wykorzystywane np. przez administratorów flot pojazdów samochodowych.
Zapewniają wiele funkcji poprawiających bezpieczeństwo uczestnika lub użytkowania pojazdu.
Dzięki urządzeniu można np. odciąć dopływ paliwa w samochodzie bądź ograniczyć obszar, w którym użytkownik może się przemieszczać.
DLA KOGO SĄ PRZEZNACZONE LOKALIZATORY GPS?
Lokalizacja osób:
• Lokalizacja osób starszych
• Lokalizacja dzieci
• Lokalizacja pracowników
• Lokalizacja podwykonawców
Lokalizacja pojazdów:
• Lokalizacja pojazdów – dla dyspozytorów pojazdów
• Lokalizacja pojazdów – antykradzieżowa
• Kontrola czasu pracy
MONITORING GPS DLA SAMOCHODÓW – JAK TO DZIAŁA?
Urządzenie lokalizacyjne, po wyposażeniu w kartę SIM i zamontowaniu w pojeździe, jest właściwie gotowe do pracy (wymagana jest niewielka konfiguracja – dosłownie kilka SMS’ów).
Tak zamontowany lokalizator w samochodzie (czy dowolnym innym pojeździe) rejestruje co kilka / kilkadziesiąt sekund (w zależności od ustawień urządzenia) dane o współrzędnych geograficznych pojazdu, pobrane z satelitów systemu GPS.
W kolejnym kroku, urządzenie za pomocą sieci GSM wysyła pakiety danych do wybranego serwera (w przypadku lokalizatorów ELMIC jest to serwer www.gpsyeah.com).
Właściciel czy dyspozytor samochodu ma możliwość (a właściwie kilka sposobów) wizualnej prezentacji danych o pojeździe z dowolnego komputera (czy innego urządzenia wyposażonego w Internet i przeglądarkę internetową) w czasie rzeczywistym lub w wybranym okresie (dane archiwizowane są w pamięci serwera przez co najmniej 30 dni). Możliwy jest również dostęp do szeregu danych statystycznych o ruchu pojazdu. Funkcjonalność platformy uzależniona jest także od konstrukcji urządzenia – w zależności od wybranego urządzenia, użytkownik platformy ma dostęp do tylko do określonych funkcji.
SAMOCHODOWY / MOTOCYKLOWY LOKALIZATOR GPS – JAK TO DZIAŁA?
Wystarczy zamontować urządzenie lokalizacyjne GPS / GSM, skonfigurować i … już.
Nowoczesne urządzenia lokalizacyjne to zintegrowane urządzenia składające się z odbiornika GPS oraz urządzenia komunikacyjnego GSM GPRS. Dzięki temu po zamontowaniu w urządzeniu karty SIM wykorzystując nowoczesne technologie GPS / GSM na bieżąco monitorować własne pojazdy.
Jak to działa?
Po pierwsze – urządzenie należy skonfigurować. Po montażu w urządzeniu karty SIM użytkownik wysyła na numer telefoniczny karty SIM kilka SMS’ów konfiguracyjnych (parametry dostępu do sieci GSM, parametry dostępu do platformy internetowej). Po wykonaniu tych operacji – urządzenie jest gotowe do pracy.
Po drugie – należy uzyskać od dystrybutora urządzenia dane do logowania się w platformie internetowej umożliwiającej monitoring pojazdu przez internet.
Po trzecie – należy przetestować urządzenie w zakresie współpracy z telefonem (SMS) i / lub Internetem (wymagane jest dowolne urządzenie z dostępem do Internetu – np. smartfon, tablet, notebook, komputer, etc).
Po czwarte – należy zamontować urządzenie w pojeździe. W zależności od przeznaczenia urządzenia należy wybrać odpowiednie miejsce montażu. Jeżeli urządzenie będzie służyło do dyskretnego monitoringu i / lub do zabezpieczenia antykradzieżowego – wybrać należy dyskretne miejsce montażu.
No i można już nadzorować pojazd / kierowcę.
WSPÓŁRZĘDNE GEOGRAFICZNE
Początkiem ziemskiego układu współrzędnych geograficznych jest punkt przecięcia południka zerowego (tzw. GREENWICH) z głównym równoleżnikiem (równikiem).
Dane geograficzne wyraża się w stopniach / minutach / sekundach kątowych.
Istnieje kilka różnych systemów zapisu współrzędnych geograficznych:
• DMS stopnie / minuty / sekundy kątowe 25 stopni 30’00’’
• DM stopnie / minuty dziesiętne 25 stopni 30,0’
• DD stopnie dziesiętne 25,5000 stopni
Należy pamiętać, że:
• 1 stopień = 60 minut 1 stopień = 60’
• 1 minuta = 60 sekund 1’ = 60”
• Stopień kątowy to 1/360 kąta płaskiego pełnego
Stopień geograficzny jest to jednostka pomiaru kątów mierzona:
Dla szerokości geograficznej - między równikiem a równoleżnikiem, który przechodzi przez wskazany punkt na Ziemi, gdzie dokonywany jest pomiar.
Dla długości geograficznej - między południkiem 0 stopni, a południkiem który przechodzi przez wskazany punkt na Ziemi, gdzie dokonywany jest pomiar.
LOKALIZACJA I MONITORING GPS – DLA KOGO?
Będzie to również niezastąpione narzędzie dla każdego podmiotu, który posiada własną (lub dzierżawioną) flotę pojazdów (np. użytkowanych przez przedstawicieli handlowych).
Lokalizacja i monitoring GPS to jedno z tych narzędzi, bez których w dniu dzisiejszym nie funkcjonują już duże firmy transportowe czy floty pojazdów. Lokalizacja to nie tylko nadzór nad pracownikami i powierzonym mieniem. To szereg ułatwień, zwłaszcza przy rozliczeniach pracy kierowców i przejazdów. Świadomość posiadania urządzenia lokalizacyjnego w pojeździe – motywuje kierowców do bezpieczniejszej i bardziej ekonomicznej jazdy. Dzięki temu jest to także znacząca poprawa poziomu bezpieczeństwa kierowców, pojazdów i ładunku. No i najważniejsze – aspekt ekonomiczny – realne oszczędności pojawiają się już w pierwszych miesiącach użytkowania pojazdów.
Reasumując – urządzenia lokalizacyjne i powiązane z nimi usługi – są skierowane przede wszystkim do zarządzającymi firmami transportowymi oraz firmami posiadającymi floty pojazdów (osobowych, ciężarowych, autobusów, pojazdów szynowych, maszyn budowlanych, ciągników rolniczych, etc.).
Obecnie trudno sobie wyobrazić kierowania firmą bez narzędzi udostępniających wiedzę o własnych pracownikach i sprzęcie. Urządzenia lokalizacyjne znacznie to upraszczają.
Dzięki udostępnionym narzędziom teleinformatycznym dyspozytor sprzętu samochodowego może mieć bieżący podgląd całej grupy pojazdów, co umożliwi mi nie tylko optymalizację pracy pojazdów ale również szybsze i precyzyjniejsze reagowanie na potrzeby klientów. A to wszystko tylko przy użyciu komputera z dostępem do Internetu. Dowolnego komputera – użytkownik lokalizatorów GPS dostaje możliwość korzystania z oprogramowania online dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej – weryfikację floty można prowadzić z dowolnego miejsca na świecie i z dowolnego komputera (także tabletu czy smartfona).
Użytkownik otrzymuje dostęp do platformy internetowej, w której możemy sprawdzić aktualne pozycje swoich pojazdów / pracowników i za pomocą której może wygenerować szereg statystyk. Możliwy jest również podgląd archiwalnych przebiegów pojazdów oraz eksport tras do zewnętrznego oprogramowania (format danych KML).
MONITORING BIZNESOWY
Monitoring pojazdów – dane z lokalizatora mogą być wykorzystane do potwierdzenia danych przekazanych przez pracownika w zakresie, gdzie był, jak dużo czasu zużył na dotarcie, czy zatrzymywał się w miejscach, w których nie powinien. Jest to popularna metoda weryfikacji pracy kierowców zawodowych, przedstawicieli handlowych, etc.
Monitoring tras – do celów fiskalnych często potrzebne są dane o przebiegu pojazdu, zrealizowanych trasach, odległościach – urządzenia GPS pozwalają na rejestrację również takich danych, a załączone oprogramowanie (często w wersjach on-line) pozwala na przygotowanie odpowiednich zestawień.
Monitoring pracowników – przy użyciu urządzeń przenośnych można sprawdzić, gdzie dany pracownik przebywał. Jest to popularne rozwiązanie w zawodach, które realizuje się poza zakładami pracy, na otwartej przestrzeni, np. energetyka, leśnictwo, etc.
Ale lokalizacja GPS nie musi mieć tylko negatywnego wydźwięku. Jest również szereg dodatkowych, pozytywnych możliwości wykorzystania urządzeń lokalizacyjnych GPS w biznesie.
Lokalizatory GPS montowane w samochodach pozwalają również na sprawdzenie, który pojazd w danym momencie znajduje się najbliżej potencjalnego Klienta, a to już konkretne oszczędności czasu i pieniędzy. Z kolei przenośne lokalizatory bardzo dobrze sprawdzą się w dużych aglomeracjach, gdzie coraz popularniejsze są usługi rowerowe / motocyklowe (listonosze, kurierzy, dostawcy pizzy, etc.). Inna ciekawa metoda wykorzystania lokalizatorów przenośnych w biznesie to monitoring kosztownych przesyłek.
Jak widać – lokalizatory GPS w biznesie to nie tylko kontroling. To również szereg zastosowań dających wiedzę do zarządzania kadrami / flotą i wymiernych oszczędności finansowych.
GPS A NADUŻYCIA
Osoba nadzorująca pojazdy w łatwy sposób porówna zestawienia w zakresie odbytych przejazdów służbowych przygotowane przez pracownika z danymi wygenerowanymi przez urządzenie GPS.
Nadużyciem jest również użytkowanie przez pracownika urządzeń zakłócających pracę urządzeń lokalizacyjnych. Zwłaszcza, jeśli Pracodawca poinformował Pracownika o używaniu lokalizatorów. Zakłócenia pracy urządzeń lokalizacyjnych stanowią formę informacji, o nieuprawnionym użytkowaniu udostępnionego pojazdu, co może być podstawą do wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec nieuczciwego pracownika.
Z doświadczenia naszych Klientów – samo zastosowanie urządzeń lokalizacyjnych w pojazdach floty powoduje gwałtowny spadek nadużyć takich jak jazdy prywatne, jazdy nieekonomiczne, etc. Koszty wydatkowane na zakup / montaż urządzeń lokalizacyjnych oraz ich bieżącą eksploatację bardzo szybko się zwracają – zarówno ze względu na oszczędności wynikające z redukcji nadużyć, jak również ze względu na optymalizacje pracy osób dysponujących transportem oraz optymalizację transportu.
JAK MOŻNA KORZYSTAĆ Z SAMOCHODOWYCH LOKALIZATORÓW GPS ELMIC
- za pomocą telefonu komórkowego – konfiguracja, sterowanie i bieżąca komunikacja z urządzeniem możliwa jest za pomocą komend wysyłanych przy pomocy SMS’ów; urządzenie wysyła komunikaty oraz alarmy z informacją tekstową, w przypadku użytkowania zwykłego telefonu otrzymujemy tylko treść komunikatu, w przypadku smartfona – możemy również korzystać np. z map Google (urządzenie może wysyłać linki z informacją o lokalizacji, wyświetlane na portalu Google Map) – ta funkcja wymaga dostępu do Internetu przez telefon,
- za pomocą przeglądarki internetowej – producent urządzenia udostępnia oprogramowanie online na portalu www.gpsyeah.com, za pomocą którego dostępna jest większość funkcji urządzenia oraz szereg dodatkowych funkcji, m.in. śledzenie na bieżąco pozycji pojazdu z wyświetlaniem jej na mapie, rejestracja i późniejsze odtwarzanie przebiegu pojazdu, ustawianie graficzne obszarów dozwolonych do użytkowania czy dostęp do szeregu statystyk, dostęp do oprogramowania przez pierwszy rok użytkowania jest bezpłatne,
JAK MONITOROWAĆ POJAZD PRZY UŻYCIU LOKALIZATORA GPS / GSM?
• Przy użyciu usług telekomunikacyjnych GSM (komunikacja SMS oraz głosowa),
• Przy użyciu Internetu za pomocą dedykowanej platformy dostępu.
Dla prawidłowego funkcjonowania naszych urządzeń wymagana jest karta SIM posiadająca środki finansowe umożliwiające jej użytkowanie oraz obsługująca:
• Protokół 2G,
• Identyfikacje numeru przychodzącego / wychodzącego,
• Obsługa GPRS, SMS, połączenia głosowe.
W przypadku monitoringu głosowego – wybranie numeru telefonicznego karty SIM zainstalowanej w pojeździe pozwoli na przyjęcie połączenia i monitoring dźwiękowy wnętrza pojazdu (komunikacja jednokierunkowa).
W przypadku monitoringu SMS – wysłanie odpowiedniej komendy z telefonu użytkownika do karty SIM zainstalowanej w pojeździe lub wystąpienie w pojeździe zdarzenia alarmowego skutkuje wysłaniem przez pojazd odpowiedniego komunikatu, który zawiera m.in. lokalizację geograficzną pojazdu (w postaci współrzędnych geograficznych lub odnośnika do portalu maps.google.com).
W przypadku monitoringu przy użyciu platformy internetowej – po uzyskaniu dostępu (w tym celu proszę o kontakt ze sprzedawcą bądź dystrybutorem urządzenia) z poziomu przeglądarki internetowej możliwy jest bieżący podgląd statusu i lokalizacji pojazdu, pobieranie szeregu statystyk, ustawianie parametrów czy obszaru, w którym pojazd może się poruszać.
KOSZTY LOKALIZACJI GPS
Jeżeli nasz Klient decyduje się na samodzielny monitoring pojazdów przy użyciu lokalizatorów GPS zamontowanych w jego środkach transportu – oferowane urządzenia nie generują zbyt wysokich kosztów.
Wszystkie koszty związane z uruchomieniem urządzenia składają się na:
• Zakup urządzenia – lokalizatora GPS – jednorazowy wydatek rzędu od 300 zł netto do 1000 zł netto – w zależności od urządzenia.
• Koszt montażu urządzenia – jednorazowy wydatek rzędu ok. 200 zł netto.
• Koszt oprogramowania online – platformy internetowej służącej do monitoringu pojazdów (w cenie urządzenia jest rok dostępu GRATIS, koszt utrzymania oprogramowania w następnym okresie to ok. 100 zł netto / 5 lat / urządzenie.
• Koszt dostępu do sieci GSM – w zależności od oferty danego operatora oraz częstotliwości i sposobu użytkowania urządzenia – ok. 100-200 zł netto rocznie / urządzenie (w przypadku roamingu międzynarodowego koszty mogą być wyższe).
• Część kosztów można znacznie zredukować – montując np. urządzenie we własnym zakresie lub korzystając z firmowych ofert na karty SIM (oferty na dodatkowe karty SIM zaczynają się już od 5 zł miesięcznie).
Powyższy sposób użytkowania urządzeń spowoduje, że średni miesięczny koszt użytkowania urządzenia w pierwszym roku może wynosić od 60 zł netto do 120 zł netto, w kolejnych latach nie powinien przekroczyć 15 zł / miesięcznie (koszty szacunkowe).
Oczywiście – istniej również możliwość abonamentowej usługi świadczonej przez naszą firmę na rzecz Klienta. W takim wypadku – koszty uzależnione są od ilości urządzeń, typu i zakresu świadczonej usługi i kalkulowane są każdorazowo odrębnie dla naszego Klienta. W przypadku zainteresowania – proszę o kontakt z naszym przedstawicielem.
KORZYŚCI WDROŻENIA SYSTEMU MONITORINGU / LOKALIZACJI POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH W FIRMIE
Użytkownik w każdym momencie może również otrzymywać informację w postaci wiadomości SMS, co jest istotne w miejscach, gdzie dostęp do Internetu może być ograniczony.
Lokalizator zabudowany w monitorowanym samochodzie zapisuje dane na serwerze (pod warunkiem jego aktywności). Dzięki temu zapamiętane są dane historyczne umożliwiające analizę przebiegu pojazdu, lub w przypadku kradzieży – ostatnie jego pozycje. Dane są dostępne w postaci raportów online z możliwością eksportu danych do formatu xls / csv. Dostępna jest również (dla niektórych urządzeń) możliwość exportu danych do formatu kml (umożliwiającego prezentację w aplikacjach mapowych.
W zależności od ustawionego interwału przesyłania danych przez urządzenie do serwera (od pakietu danych wysyłanego raz na kilka sekund do raz na kilku minut) dyspozytor pojazdów otrzymuje wiele danych, dzięki którym można analizować konkretny pojazd (pod kątem czasu pracy, prędkości, wybranych tras – optymalizacja danych).
Zamontowane urządzenia lokalizacyjne wpływają motywująco na pracowników / użytkowników pojazdów. Większa dyscyplina pozwala na uzyskanie nawet do 20 % oszczędności kosztów użytkowania pojazdów służbowych.
Nadzór i monitoring pojazdu może być również argumentem przy negocjacjach z firmami ubezpieczeniowymi i zawieraniu polis ubezpieczeniowych.
KOSZTY LOKALIZACJI SAMOCHODÓW PRZY UŻYCIU LOKALIZATORÓW GPS
Profesjonalne rozwiązania urządzeń przeznaczonych do nadzoru oraz ochrony prywatnego samochodu można kupić już za kilkaset złotych. Urządzenie takie generalnie są stosunkowo proste w montażu, nie mniej warto montaż zlecić profesjonalnemu warsztatowi specjalizującemu się w elektromechanice lub zabezpieczeniach pojazdu (dzięki temu można uniknąć uszkodzeń elementów wyposażenia pojazdu).
Urządzenie musi być trwale zamontowane, w sposób zabezpieczający przed wibracjami, przemieszczaniem się oraz nadmierną temperaturą. Koszt montażu – w zależności od typu i złożoności pojazdu oraz rodzaju lokalizatora – najczęściej wynosi 100-250 zł.
Koszty bieżące utrzymania lokalizatora to przede wszystkim koszty operatora telekomunikacyjnego.
Najlepszym rozwiązaniem będą karty telemetryczne, których koszt wynosi około 10 zł / miesięcznie na pojazd. To dobre rozwiązanie dla użytkowników floty pojazdów. Dla celów prywatnych dobrym rozwiązaniem będzie system prepaid – o ile dany operator taką funkcjonalność przewidział. Przy obecnych ofertach operatorów telekomunikacyjnych – koszt transmisji to ok. 100-200 zł / rocznie. Dodatkowym kosztem bieżącym będzie również koszt oprogramowania online – ceny wahają się od 0 zł (w przypadku najprostszych rozwiązań) do 50-100 zł / rocznie w przypadku zaawansowanych funkcjonalności.
Alternatywą będą rozwiązania abonentowe, gdzie użytkownik pojazdu ponosi stałą opłatę (miesięczną / roczną) o ustalonej wartości. Są to jednak rozwiązania dedykowane dla flot, dla użytkownika prywatnego może być to zbyt drogie rozwiązanie.
Jak widać – koszty utrzymania są stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu z bieżącymi opłatami za ubezpieczenia pojazdów (zwłaszcza Auto-Casco). Zakup urządzenia może być tańszy od dobrej klasy alarmu i zdecydowanie tańszy od ubezpieczenia AC (w przypadku ubezpieczeń AC montaż i użytkowanie lokalizatora w samochodzie może być podstawą do uzyskania dodatkowych zniżek).
MONITORING GPS, CZYLI TANIE URZĄDZENIA LOKALIZACYJNE.
Jednoznacznej odpowiedzi pewnie łatwo nie znajdziemy. Zwłaszcza, że zaraz podniosą się głosy, że kto tanio kupuje, ten dwa razy płaci. Otóż – niekoniecznie.
Tak naprawdę, wiele zależy od potrzeb końcowego użytkownika. I jego zaangażowania w proces monitoringu pojazdów, co z kolei wynika wprost z przeznaczenia urządzeń.
Jeśli wymagamy od usługodawcy szeregu usług dodatkowych poza udostępnieniem informacji o lokalizacji – to koszty abonamentowe mogą być znaczące, zwielokrotniane przez liczbę monitorowanych pojazdów.
Ale wielu przedsiębiorców nie wymaga specjalistycznych usług. Dla wielu przedsiębiorców transportowych i innych podmiotów wykorzystujących pojazdy istotne jest minimalizowanie kosztów obsługi urządzeń.
Jeżeli podstawową funkcją urządzenia będzie np. udostępnienie wiedzy dyspozytorowi pojazdów lub prezentacja historii przebiegów dla ułatwienia działań księgowych – śmiało można zainwestować środki w rozwiązania nie wymagające dodatkowych opłat abonamentowych.
W takim wypadku tak naprawdę istotny będzie wybór dobrej jakości urządzenia (tak by przez długi okres czasu pracowało bezawaryjnie) oraz wybór odpowiedniej propozycji z oferty firm telekomunikacyjnych (dla podstawowych zastosowań wystarczą karty prepaid’owe, w przypadku dużych ilości transmitowanych danych – warto rozważyć ofertę kart telemetrycznych).
Biorąc to wszystko pod uwagę realny koszt użytkowania „taniego” systemu monitoringu może zamknąć się kwotą ok. 100 zł rocznie (biorąc pod uwagę koszty transmisji danych oraz licencji na dostęp do platformy internetowej).
Jak widać, nie zawsze tani znaczy gorszy. Czasem warto zainwestować nieco własnej pracy.
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY, Z JAKIMI MOŻNA SIĘ SPOTKAĆ INSTALUJĄC i UŻYTKUJĄC LOKALIZATOR GPS:
• dokładność cywilna jest w pewien sposób jednak ograniczona, chociaż z drugiej strony dokładność rzędu 10 m w dalszym ciągu pozwala wzrokowo zlokalizować pojazd,
• wrażliwość na warunki atmosferyczne – niestety urządzenia GPS są wrażliwe na warunki pogodowe – duże zachmurzenie, burze, wyładowania atmosferyczne – mogą zakłócać poprawność pracy urządzenia,
• wrażliwość na otoczenie – urządzenia GPS najlepiej pracują na otwartych przestrzeniach, stąd w miastach, zwłaszcza w miejscach o ciasnej i bardzo wysokiej zabudowie – dotarcie sygnału z satelity do odbiornika GPS może być utrudnione,
• tłumienie sygnału – urządzenia GPS nie pracują w pomieszczeniach zamkniętych (np. kontenery stalowe, parkingi podziemne) – tutaj pewnego rodzaju rozwiązaniem może być system GSM, jeśli urządzenie jest w niego wyposażone,
• delikatność – wprawdzie urządzenia typu lokalizator samochodowy zaprojektowane są do montażu w pojazdach, należy jednać pamiętać, że są to urządzenia elektroniczne, które są wrażliwe na uderzenia, temperaturę, wilgoć – celem długoletniej i bezawaryjnej pracy urządzenia należy zamontować w taki sposób, by urządzenie nie było narażone na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne (w przypadku montażu poza kabiną kierowcy, urządzenie należy zamontować w hermetycznym pojemniku typu „puszka elektryczna”, dodatkowo urządzenie powinno być tak zamontowane, by nie było możliwe przemieszczanie się urządzenia podczas jazdy,
• koszty – urządzenie do pracy wymaga komunikacji GSM oraz nadzoru, a to generuje określone koszty – w przypadku zastosowań prywatnych, dla jednego bądź kilku pojazdów, koszty transmisji można ograniczyć do poziomu kilkudziesięciu złotych rocznie (tutaj należy zapoznać się z bieżącą ofertą operatorów telekomunikacyjnych), w przypadku zastosowań flotowych – konieczny będzie również pracownik, który na bieżąco będzie pozyskiwał dane z platformy dostępowej i przetwarzał je zgodnie z potrzebami przedsiębiorcy (paradoksalnie, ten koszt może przynieść znaczące korzyści finansowe – w łatwiejszy i tańszy sposób można rozliczać np. księgowe przebiegi pojazdów, nadzór nad pracownikami zapewnia również ograniczenie nieuprawnionego użycia pojazdu, a co za tym idzie, również ograniczenie kosztów eksploatacyjnych),
• relacje międzyludzkie – montaż tego rodzaju urządzenia może naruszać swobodę relacji międzyludzkich między właścicielem a użytkownikiem pojazdu, zwłaszcza w przypadkach, gdy urządzenie montowane jest w pojazdach prywatnych, warto uprzedzić użytkownika, że w jego pojeździe zamontowano lokalizator GPS,
JAKIE FUNKCJE LOKALIZATORÓW GPS DOSTĘPNE SĄ PRZEZ TELEFON?
Przy pomocy wiadomości SMS wysłanej z telefonu do urządzenia lokalizacyjnego możemy:
• Skonfigurować urządzenie
• Uzyskać informacje o bieżącej lokalizacji pojazdu (koordynaty GPS)
• Uzyskać informacje o bieżącej lokalizacji pojazdu w postaci linku do Google Maps (ta funkcja wymaga smartfona z dostępem do Internetu)
Dla niektórych lokalizacyjnych urządzeń samochodowych, przy pomocy wiadomości SMS wysłanej z telefonu do urządzenia lokalizacyjnego możemy uzyskać również informacje:
• Uzyskać monitoring wnętrza pojazdu (podsłuch),
• Zdalne odcięcie / przywrócenie zasilania pojazdu,
• Alarmy informujące o próbie odcięcia akumulatora pojazdu, wibracjach pojazdu (które mogą świadczyć o próbie kradzieży), przekroczeniu granicy wyznaczonego dla pojazdu obszaru czy przekroczeniu dozwolonej prędkości,
Telefony typu smartfon lub tablety z dostępem do Internetu umożliwiają również korzystanie ze wszystkich usług udostępnianych przez platformę internetową.
NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC LOKALIZATOR GPS DO SAMOCHODU?
Rynkowa oferta jest bardzo szeroka. Można wybierać od bardzo prostych i tanich urządzeń do całych systemów nadzorujących pracę pojazdu. Dokonując wyboru urządzenia lokalizacyjnego spośród dostępnej oferty, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów.
Funkcjonalność lokalizatora powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Oprogramowanie powinno udostępniać nie tylko bieżącą pozycję, ale również śledzenie pojazdu, rejestrację archiwalnych przejazdów, eksport danych do zewnętrznych plików czy generowanie statystyk ruchu i alarmów. Obecnie standardem są rozwiązania programowe umożliwiające dostęp z dowolnego komputera, tabletu czy smart fonu.
Lokalizator powinien mieć możliwie jak najmniejsze gabaryty oraz solidną obudowę, co umożliwi dyskretny montaż w samochodzie oraz odporność na warunki eksploatacji.
Ważne jest również zasilanie lokalizatora – dostępne są urządzenia zasilane wyłącznie z instalacji pojazdu (doskonale sprawdzają się jako urządzenia lokalizacyjne dla dyspozytorów sprzętu) oraz urządzenia wyposażone dodatkowo w baterię (lepsze rozwiązanie, jeśli urządzenie ma spełniać również funkcje antykradzieżowe – takie urządzenie pracuje również w przypadku odłączenia akumulatora). Ważnym parametrem są również nadajniki / odbiorniki sygnału GPS / GSM – im mocniejsze rozwiązanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty sygnału.
Warto również przed zakupem urządzenia przetestować jego możliwości. Część sprzedawców umożliwia sprawdzenie sprzętu lokalizacyjnego przed zakupem urządzenia.(np. w formie udostępnienia profilu testowego umożliwiającego sprawdzenie wszystkich możliwości i funkcji urządzeń oraz oprogramowania).
JAKI WYBRAĆ LOKALIZATOR GPS? NAJBARDZIEJ DOPASOWANE URZĄDZENIE DO POTRZEB.
Pojazdy czy osoby?
Jeśli osoby – do wyboru mamy trzy grupy urządzeń lokalizacyjnych.
• Osobiste lokalizatory GPS
• Dziecięce lokalizatory GPS
• Lokalizatory GPS dla osób starszych
Każda grupa urządzeń ma odmienne zastosowania. Cechą wspólną urządzeń jest wykorzystanie nowoczesnych technologii GPS / GSM do lokalizacji osób.
Wszystkie rodzaje osobistych urządzeń lokalizacyjnych to niewielkie, przenośne urządzenia elektroniczne wyposażone w akumulatory litowo jonowe, odbiorniki GPS oraz obsługę kart SIM.
Początkowy wybór będzie miał również wpływ na codzienną funkcjonalność urządzenia. Modele tańsze – pozwalające na lokalizację i prosty zapis historii przebiegu – doskonale się sprawdzą w przypadku monitoringu osób (osób starszych, dzieci, pracowników) czy przesyłek.
W przypadku monitoringu pojazdów – zdecydowanie lepszym wyborem będą urządzenia dedykowane – oferują dużo większe możliwości (nie tylko monitoring, ale również zabezpieczenie antykradzieżowe, rejestrację danych w dłuższej perspektywie czasowej, szereg dodatkowych zabezpieczeń alarmowych (np. przed demontażem urządzenia).
LEGALNOŚĆ MONITORINGU PRACOWNIKÓW PRZY UŻYCIU GPS
To częste pytania, które padają od naszych Klientów.
Pod zachowaniem pewnych warunków – odpowiedź jest twierdząca – jest to legalne.
Jeżeli monitoring dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, to Kodeks Pracy mówi wyraźnie: Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz Pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Ten zapis daje pracodawcy prawo weryfikacji miejsca przebywania pracownika w czasie pracy. Dlatego, gdy pracownik otrzymuje pojazd służbowy niezbędny do wykonywania pracy, pracodawca ma prawo monitorować sposób jego użycia. Pracodawca jednak zobowiązany jest do ochrony danych osobowych swojego pracownika.
Reasumując - Pracodawca ma prawo zainstalować urządzenie monitorujące pojazdy należące do pracodawcy, ma prawo również zarządzać pojazdami w oparciu o systemy GPS (lub podobne), powinien jednakże w każdym wypadku powiadomić Pracownika o fakcie monitorowania pojazdu – dotyczy to czynności związanych z wykonywaniem przez Pracownika czynności służbowych.
Jeżeli Pracodawca wyraża zgodę na użytkowanie przez Pracownika pojazdu do celów poza służbowych, w takim wypadku powinien uzyskać pisemną zgodę Pracownika na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych.
CZY NALEŻY INFORMOWAĆ PRACOWNIKÓW O LOKALIZATORACH GPS ZAMONTOWANYCH W SAMOCHODACH SŁUŻBOWYCH?
I bynajmniej nie tylko ze względów formalno prawnych i możliwych z tego powodu komplikacji. Niestety większość pracodawców nie informuje swoich pracowników o montażu lokalizatorów GPS w pojazdach służbowych.
Pracodawcy często traktują urządzenia tylko jako możliwość namierzenia nadużyć, których dopuszczają się ich pracownicy. To może prowadzić tylko do złej atmosfery wśród użytkowników.
Uczciwe potraktowanie pracowników, poinformowanie o możliwościach urządzeń i zastosowanym monitoringu, w dłuższej perspektywie może doprowadzić do samych korzyści, przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa oraz wydajności pracowników.
Technologię GPS można wykorzystać jako motywację do działań zamiast restrykcji. To na pewno bardziej się opłaci.
Badania statystyczne pokazują, że wprowadzenie jawnego monitoringu może skutkować oszczędnościami w kosztach eksploatacyjnych pojazdu oraz w czasie realnej pracy na poziomie nawet 30 %. Inwestycja w urządzenia lokalizacyjne GPS bardzo szybko się zwróci.
GDZIE ZAMONTOWAĆ MIKROFON DO PODSŁUCHU KABINY?
Biorąc pod uwagę dyskrecję użytkowania, mikrofon powinien być umiejscowiony w dyskretnym miejscu, nie na widoku, ale w pobliżu miejsca pracy kierowcy, raczej po wewnętrznej stronie (środkowa część kabiny), co umożliwi również nasłuch pasażerów.
Biorąc pod uwagę jakość transmisji dźwięku, mikrofon powinien być umiejscowiony z dala od głośników systemu audio i innych urządzeń generujących dźwięki (np. dmuchawa), możliwie na wysokości głowy kierowcy / pasażera. Optymalnym miejscem montażu mikrofonu wydaje się lusterko wewnętrzne. Jest to rozwiązanie dość często praktykowane przy montażach zestawów głośnomówiących dla telefonów komórkowych, jednakże miejsce to nie zapewnia dyskrecji montażu.
Przy montażu urządzeń podsłuchowych należy również odpowiedzieć sobie na pytanie w zakresie realizacji podsłuchów – należy pamiętać, że monitoring wnętrza pojazdu jest wprawdzie formą zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, pojazdu i ładunku, nie mniej – jego nadużywanie może powodować określone reperkusje prawne.
Dlatego mimo wszystko warto rozważyć montaż mikrofonu sprzężonego z urządzeniem lokalizacyjnym w miejscu ogólnodostępnym i widocznym, a kierowcę pojazdu po prostu uprzedzić o prowadzonym nadzorze pojazdu, także w formie monitoringu dźwiękowego (podsłuchu).
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI LOKALIZATOR GPS
Ze względu na formę zakupu urządzenia rozróżniamy:
• Sprzedaż urządzenia – użytkownik kupuje urządzenie (montaż we własnym zakresie bądź w jednym z naszych partnerskich warsztatów samochodowych), nadzór i monitoring pojazdu użytkownik przeprowadza we własnym zakresie, jedyne koszty to koszty związane z realizacją usługi telekomunikacyjnej oraz dostępu do oprogramowania – wariant najtańszy, polecany dla użytkowników indywidualnych, firm posiadających kilka pojazdów bądź nadzorujących floty pojazdów we własnym zakresie,
• Usługa abonamentowa – użytkownik podpisuje długoterminową umowę współpracy, w ramach której otrzymuje urządzenie wraz z montażem, nadzór i monitoring pojazdu użytkownik w ramach umowy zleca operatorowi, ponosząc stałą opłatę abonamentową – wariant polecany dla firm posiadających wiele pojazdów bądź nadzorujących floty pojazdów bez własnego udziału, opłata abonamentowa obejmuje koszt usługi, połączenia telefonicznego, nadzoru oraz emitowania statystyk,
Ze względu na dostępność funkcji urządzenia rozróżniamy lokalizatory oferujące następujące funkcje:
• Lokalizacja współrzędnych geograficznych – standardowo dla wszystkich urządzeń,
• Komunikacja z urządzeniem za pomocą komend wysyłanych SMS – standardowo dla wszystkich urządzeń,
• Zdalne odcięcie zasilania pojazdu (pompa paliwa / elektrozawór / komputer sterujący),
• Monitoring dźwiękowy (podsłuch) wnętrza pojazdu,
• Przycisk SOS – umożliwiający awaryjne powiadomienie o zdarzeniu w pojeździe,
• Monitoring akumulatora – umożliwiający awaryjne powiadomienie o próbie odłączenia akumulatora,
• Monitoring wibracyjny – umożliwiający awaryjne powiadomienie o próbie zmiany położenia pojazdu,
• Śledzenie online za pomocą platformy internetowej, dane prezentowane są w czasie rzeczywistym na mapie Google Map,
• Rejestracja i odtwarzanie graficzne przebiegu pojazdu na mapie Google Map (funkcje związane z użytkowaniem platformy internetowej mogą wymagać dodatkowo wykupu dostępu do platformy, pierwszy rok użytkowania platformy gratis dla wybranych urządzeń ELMIC).
Ze względu na przeznaczenie urządzenia rozróżniamy lokalizatory:
• Samochodowe lokalizatory
• Motocyklowe lokalizatory
• Personalne lokalizatory (urządzenia do użytku osobistego z możliwością wykorzystania w pojazdach)
• Dziecięce lokalizatory (urządzenia łączące funkcje lokalizatora i awaryjnego telefonu dla dziecka)
• Lokalizatory dla Seniorów (urządzenia łączące funkcje lokalizatora i awaryjnego telefonu dla osób starszych)
Przed zakupem odpowiedniego urządzenia należy zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem – zupełnie inne przeznaczenie będzie miało urządzenie wykorzystywane wyłącznie dla potrzeb księgowych (statystyki tras), inne dla dyspozytorów taksówek, jeszcze inne dla monitorowania naszych pociech. Księgowa nie ma potrzeby odcinania paliwa czy podsłuchiwania kierowcy, w przypadku kierowcy taksówki możliwość awaryjnego wezwania pomocy może okazać się bezcenna.
Jeśli urządzenie ma służyć wyłącznie do zarządzania flotą pojazdów – wystarczy prostsze urządzenie lokalizacyjne. Jeżeli natomiast użytkownik chce poczuć się bezpiecznie, monitoring i szereg komunikatów alarmowych może ułatwić sprawę.
Decyzja zwykle należy do Klienta.
Nie mniej – jeśli pojawiają się jakieś pytania, wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pomożemy dobrać odpowiednie dla Państwa narzędzia.
JAKA JEST DOKŁADNOŚĆ POMIARU ODLEGŁOŚCI W STATYSTYKACH URZĄDZEŃ LOKALIZACYJNYCH GPS?
Do większości celów, w tym rozliczeń księgowych i pracowniczych, dokładność pomiaru powinna być wystarczająca.
Nie mniej – celem zobrazowania poniżej przedstawiamy opis przykładowych przyczyn, które mają wpływ na dokładność pomiaru:
• budowa systemu GPS – miarodajna dokładność pomiaru w optymalnych warunkach atmosferycznych - do około 10 metrów,
• interwał czasu wysyłania danych lokalizacyjnych – wysyłanie danych raz na: od 10 sekund do 5 minut w zależności od ustawień użytkownika,
• charakter terenu – w przypadku terenów górzystych, gdzie znajduje się wiele zakrętów,
• zaniki sygnału GPS – np. jazda w tunelu,
Szacunkowo należy przyjąć, że średni błąd statystyczny pomiaru odległości, prezentowany w statystykach, będzie oscylował w przedziale 5-10%, przy założeniu optymalnych warunków atmosferycznych, dostępności sygnału oraz ustawieniu z minimalnym interwałem czasowym transmisji danych.
Nie mniej – do większości możliwych zastosowań taka dokładność będzie wystarczająca.
WŁAŚCIWE WARUNKI EKSPLOATACYJNE DLA LOKALIZATORÓW
Przede wszystkim – lokalizator jak każde urządzenie elektryczne i elektroniczne – nie przepada za:
• Wilgocią
• Temperaturą
• Wstrząsami
• Uszkodzeniami mechanicznymi
Podstawowym kryterium zabezpieczenia urządzeń lokalizacyjnych przed powyższymi czynnikami jest odpowiedni wybór miejsca montażu oraz właściwie przeprowadzony montaż.
Właściwe miejsce – to wnętrze pojazdu, najlepiej przednie bądź tylne podszybie – te miejsca w pojeździe zapewniają ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na właściwe umocowanie urządzenia – urządzenie nie może się przesuwać czy przemieszczać w jakikolwiek sposób, nie powinno również być narażone na wibrację (np. generowane przez dmuchawę). Ważne jest również trwałe zamocowanie – ze względu na niewielką masę urządzenia, w większości zastosowań wystarczająca będzie dwustronna taśma samoprzylepna – przy czym powinna być to dobrej jakości taśma, a płaszczyzny montażu muszą zostać odpowiednio wcześniej przygotowane. Alternatywną metodą montażu może być również użycie opasek montażowych (samozaciskowych, przykręcanych, etc.) wykonanych z tworzywa sztucznego.
Ze względu na konieczność demontażu niektórych elementów tapicerskich pojazdu, a także konieczność podłączenia do instalacji elektrycznej pojazdu, mniej doświadczonym użytkownikom proponujemy skorzystanie z usług warsztatu elektromechaniki pojazdowej – dzięki temu nie narażamy się na ewentualne uszkodzenia.
JAKI TYP KARTY SIM JEST ODPOWIEDNI DLA LOKALIZATORÓW GPS?
Wybrana karta SIM powinna obsługiwać:
• Protokół 2G
• Transmisję danych GPRS
• Identyfikacje numeru przychodzącego / wychodzącego
• SMS
• Połączenia głosowe
• brak aktywacji numerem PIN
Wymagana wielkość karty SIM – standard mini SIM (25 mm x 15 mm).
Z urządzeniami współpracują zarówno karty abonamentowe oraz karty typu pre-paid.
W JAKIM MIEJSCU W POJEŹDZIE ZAMONTOWAĆ LOKALIZATOR GPS?
Jeśli urządzenie służy tylko jako prezentacja danych dla dyspozytora – to jego montaż może być przeprowadzony w każdym miejscu, które nie tłumi sygnału GPS / GSM.
Jeśli natomiast lokalizator GPS będzie używany do dyskretnej lokalizacji pojazdu bądź również jako dodatkowe urządzenie antykradzieżowe – wybór miejsca montażu jest nieco trudniejszy i przede wszystkim zależy od typu pojazdu, w jakim będzie montowany.
W samochodach osobowych najczęściej urządzenie montuje się pod deską rozdzielczą lub w tylnej części podszybia (pod szkłem lub tworzywami sztucznymi).
W samochodach dostawczych najczęściej montuje się urządzenie również za deską rozdzielczą, ale w przypadku samochodów z nadstawką tworzywową na dachu – możliwy jest montaż pod tworzywowym poszyciem.
Najkorzystniej montować urządzenia w obrębie kabiny pojazdu, przede wszystkim ze względu na łatwość dostępu do instalacji pojazdu, ale również ze względu na zabezpieczenie urządzenia przed czynnikami atmosferycznymi.
Nie mniej -decyzje o ostatecznej lokalizacji lokalizatora GPS w samochodzie zwykle podejmuje montażysta, w zależności od konkretnego pojazdu.
ODPORNOŚĆ LOKALIZATORÓW GPS NA WSTRZĄSY I WARUNKI ZEWNĘTRZNE CZYLI JAK PRAWIDŁOWO ZAMONTOWAĆ LOKALIZATOR GPS
W związku z powyższym – urządzenia przenośne należy użytkować w sposób odpowiedzialny, nie narażając ich na uderzenia, emisję wilgoci czy temperatur.
Z kolei lokalizatory przeznaczone do samochodów należy zamontować trwale do elementu konstrukcyjnego lub wyposażenia pojazdu, w sposób uniemożliwiający swobodne przemieszczanie, wibracje czy uderzenia o elementy pojazdu.
Urządzenia powinny być zamontowane w wewnętrznej części pojazdu, nie narażonej na temperaturę, penetrację wilgoci czy uderzenia mechaniczne.
Podczas montażu należy zwrócić uwagę by urządzenie nie było:
• Łatwo dostępne (w przypadku kradzieży, złodziej nie powinien zorientować się, że w pojeździe został zamontowany lokalizator),
• Ekranowane (wszelkiego rodzaju elementy metalowe - np. maska, dach, klapa bagażnika, grodź, etc. – mogą wytłumiać sygnał radiowy GPS / GSM, a w konsekwencji uniemożliwiać poprawną pracę urządzenia),
• Położone luźno na innych elementach pojazdu (w przeciwnym razie podczas jazdy mogą dochodzić z miejsca montażu pewne odgłosy, stuki, etc., a po jakimś czasie urządzenie może zostać uszkodzone),
• Narażone na ostre krawędzie (dotyczy przede wszystkim przewodów, które w takich miejscach mogą być narażone na przecieranie, co w konsekwencji może doprowadzić do wyłączenia lub uszkodzenia urządzenia).
W przypadku urządzeń przeznaczonych do zastosowań specjalnych, np. samochody terenowe przystosowane do brodzenia w głębokiej wodzie, łodzie, quady, przyczepy, etc., należy wybierać urządzenia o hermetycznej budowie (IP 55) lub wyższe. Jeśli jednak dane urządzenie nie jest hermetycznie zabezpieczone, jako dodatkowe zabezpieczenie - urządzenie należy zamontować w hermetycznym pojemniku wykonanym z tworzywa sztucznego (do tego celu można wykorzystać hermetyczne puszki elektryczne).
CZY URZĄDZENIA LOKALIZACYJNE GPS MOŻNA ZAGŁUSZAĆ?
W przypadku zagłuszania sygnału, urządzenie nie pracuje prawidłowo. W zależności od typu urządzenia zakłócającego pracę – urządzenie nie będzie pobierało danych o lokalizacji z systemu GPS i / lub nie będzie transmitowało danych GSM lub będzie pokazywało błędne odczyty.
Z punktu widzenia nadzorującego – pojawi się informacja o niedostępnym statusie pojazdu bądź przebywaniu pojazdu w miejscu, gdzie np. nie ma takiej możliwości.
Jeżeli takie informacje pojawią się przy użytkowaniu pojazdu przez naszego pracownika – użytkownik nadzorujący pracę będzie posiadał informację o braku dostępności urządzenia. Może być to podstawa do wyciągnięcia konsekwencji służbowych.
Trudniejsza sytuacja występuje w momencie, gdy urządzenie lokalizacyjne służy również jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Niestety – złodzieje pojazdów często korzystają z tego rodzaju urządzeń do zakłócania sygnałów GPS / GSM. Trudno jest zabezpieczyć pojazd przez dokładnie zaplanowaną kradzieżą. Natomiast na pewno będzie to doskonałe narzędzie w przypadkach nieuprawnionego użycia pojazdu – kradzieże samochodu nie zawsze są realizowane przez zorganizowane grupy przestępcze.
Warto również pamiętać o nie informowaniu złodzieja o użytkowaniu tego typu zabezpieczenia. Każda naklejka z informacją o użytych zabezpieczeniach przeciw kradzieżowych jest doskonałą informacją dla złodzieja jak ma się do kradzieży przygotować.
CZY LOKALIZATOR DO SAMOCHODU JEST SKUTECZNYM ZABEZPIECZENIEM PRZED ZŁODZIEJEM?
Są to jednak zabezpieczenia dość uciążliwe w trakcie codziennej eksploatacji, często więc użytkownicy pojazdów z nich nawet nie korzystają. Inna sprawa, że dla skutecznego złodzieja nie jest to specjalnie trudne do obejścia.
Alternatywą do urządzeń mechanicznych mogą być elektroniczne urządzenia lokalizacyjne. Niewielkie lokalizatory montowane są w dyskretnych miejscach, często mają również możliwość zdalnego unieruchomienia pojazdu. Co więcej – urządzenia pozwalają na kradzież pojazdu (np. napad na kierowcę), ponieważ ich funkcją nie jest zabezpieczenie przed taką kradzieżą. Dzięki urządzeniom GPS użytkownik / właściciel pojazdu zawsze ma wiedzę, gdzie w danej chwili pojazd się znajduje, może te dane przekazać policji, która w prosty sposób odzyska pojazd. Dodatkowo – w przypadku np. napadu, bądź stwierdzenia, że pojazd nam skradziono – użytkownik / kierowca może zdalnie, wysyłając 1 SMS’a z telefonu komórkowego, unieruchomić pojazd.
Lokalizator GPS nie zabezpieczy pojazdu przed kradzieżą. Umożliwi jednak jego lokalizację i odzyskanie, gdy do takiej kradzieży już dojdzie.
JAK ZABEZPIECZYĆ MOTOCYKL PRZED KRADZIEŻĄ?
Jak zabezpieczyć nasz motocykl przed kradzieżą czy „nieuprawnionym użyciem”? Jak odzyskać skradziony motor? Jaką formę zabezpieczenia wybrać? To najczęstsze pytania użytkowników motocykli. Na rynku jest wiele dostępnych sposobów zabezpieczeń, niestety – zwykle dla profesjonalnych złodziei nie stanowiących specjalnego wyzwania. Oczywiście – w miarę możliwości należy jednoślady zabezpieczać stosując mechaniczne czy elektroniczne blokady. Dzięki temu motocykl będzie zabezpieczony przed przypadkowym użyciem, a złodziejowi na ominięcie blokad potrzebny będzie dłuższy czas.
Co jednak zrobić, gdy nasz motor jednak zostanie skradziony? Jak go odzyskać?
Tutaj z pomocą mogą przyjść nasze urządzenia lokalizujące GPS.
Urządzenia pozwalają na bieżący monitoring motocykla, dzięki komunikacji GPRS / SMS. Dzięki temu, jeśli motocykl zostanie uruchomiony przez osobę trzecią, właściciel będzie mógł śledzić jego pozycje, a w przypadku niektórych zdarzeń (np. odpięcie akumulatora, ruch pojazdu mimo wyłączonej stacyjki, opuszczenie wyznaczonego obszaru etc.) urządzenie automatycznie generuje komunikaty alarmowe i wysyła je do użytkownika za pomocą wiadomości SMS lub ostrzeżenia na platformie internetowej.
Jeżeli więc nasz motocykl został skradziony – mamy większe szanse na jego odzyskanie.
A w większości przypadków próby kradzieży, jesteśmy w stanie interweniować natychmiast.
CZY DLA SAMOCHODOWYCH LOKALIZATORÓW GPS WYMAGANA JEST SPECJALNA INSTALACJA ELEKTRYCZNA?
Każdy zestaw zawiera komplet wyposażenia niezbędnego do montażu urządzenia, łącznie z przekaźnikiem elektrycznym do sterowania zasilaniem pompy elektrycznej / elektrozaworu / komputera sterującego.
W zestawie zawarty jest przekaźnik 12V. W przypadku instalacji 24V należy wymienić jedynie przekaźnik na odpowiedni. Dotyczy lokalizatorów z odcięciem zasilania paliwa / komputera sterującego. Wyposażenie uzależnione jest od wybranego modelu (dokładna informacja znajduje się w karcie katalogowej oraz instrukcji obsługi danego urządzenia).
Podłączenie należy wykonać zgodnie z załączonym do urządzenia schematem elektrycznym.
W przypadku montażu urządzeń w pojazdach, gdzie urządzenia narażone są na trudne warunki pracy - wilgoć, niskie temperatury, etc. (dotyczy pojazdów typu 4x4, quad, maszyny budowlane czy rolnicze), urządzenie należy zainstalować w miejscu hermetycznie odizolowanym (np. hermetyczna puszka elektryczna), a przejścia kablowe odpowiednio zabezpieczyć.
LOKALIZACJA GPS SAMOCHODÓW Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM
Czy takie pojazdy również można monitorować za pomocą urządzeń lokalizacyjnych? Czy lokalizator GPS będzie można zamontować w samochodzie elektrycznym?
Oczywiście, że tak, należy jednak zwrócić uwagę na napięcie w instalacji elektrycznej pojazdu. Nie wszystkie urządzenia lokalizacyjne są przystosowane do wyższych napięć. Standardowe urządzenia lokalizacyjne mogą być zasilane napięciem o poziomie 12V (większość pojazdów osobowych i dostawczych) lub 24V (samochody ciężarowe, specjalne, autobusy).
A co z użytkownikami pojazdów elektrycznych?
Dla nich mamy specjalną ofertę – urządzenie przystosowane do pracy w zakresie napięć od 9V do 90V. Ten zakres pokrywa się z większością dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych (zarówno samochodów jak i pojazdów jednośladowych). Napięcie zasilające odpowiednie dla danego pojazdu elektrycznego należy sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu / pojazdu.
Różnica w instalacji lokalizatora GPS do pojazdu elektrycznego polegać będzie przede wszystkim na braku możliwości odcięcia zapłonu. W przypadku pojazdów elektrycznych przekaźnik odcinający można podpiąć np. do przewodu zasilającego sterownik pojazdu. Szczegóły uzyskać można w zakładzie montującym urządzenia.
GDZIE MOŻNA ZAMONTOWAĆ SAMOCHODOWE LOKALIZATORY GSM?
W tych warsztatach można nie tylko zakupić oferowane przez naszą firmę urządzenia, ale również za niewielką opłatą zamontować je w sposób profesjonalny.
Można również zakupić urządzenie przez Internet i skorzystać z usługi współpracującego warsztatu.
Wybrany wariant zależy wyłącznie od naszego Klienta.
Lista współpracujących z nami warsztatów dostępna jest na naszej stronie w zakładce SIEĆ DYSTRYBUCJI
Stale poszerzamy sieć współpracujących warsztatów.
WSPÓŁPRACA W ZAKRESIE MONTAŻU LOKALIZATORÓW
Posiadasz podstawową wiedzę w zakresie elektromechaniki pojazdowej?
Chcesz rozszerzyć oferowane usługi?
ZOSTAŃ NASZYM PARTNEREM !!!
WARUNKI WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE MONTAŻU URZĄDZEŃ LOKALIZACYJNYCH GPS W POJAZDACH