Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

TANIO CZY DOBRZE ? – PROBLEM DOTYCZĄCY OŚWIETLENIA LED W SZCZEGÓLNOŚCI.

Przed zakupem oświetlenia LED warto zastanowić się nad dość prozaicznym problemem. Tanio czy dobrze? Czy zawsze tanio znaczy źle? Czy może warto inwestować w tanie oświetlenie? Odpowiedź może być niejednoznaczna.

Obecnie utrzymuje się w handlu zadziwiająca tendencja. Cena. I to zawsze najniższa. W pewnych aspektach może mieć to uzasadnienie. Ale nie zawsze. Np. tani papier toaletowy będzie spełniał prawie tak samo dobrze swoją funkcję jak ten najdroższy. Pewnie nie będzie kolorowy i ładnie pachnieć nie będzie – ale funkcję swoją spełni.

W przypadku oświetlenia LED sprawa nie jest już taka prosta. Oczywiście – wiele reklam, zwłaszcza „renomowanych” producentów będzie informować, że tylko markowe produkty są dobre, mimo, że cena ich będzie wielokrotnie wyższa.

Wielu z moich klientów pyta, jaki wybrać produkt? Który będzie najlepszy? Czy najtańszy czy może drogi i markowy? Wszystko zależy od podejścia, przeznaczenia, sposobu eksploatacji. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów – inaczej dobierać będziemy wyrób do domu, który będzie pracował sporadycznie, inaczej – przeznaczony na zewnątrz (np. do ogrodu), jeszcze inaczej do biura czy szkoły (gdzie oświetlenie pracuje niemalże non-stop przez wiele godzin).

Do zastosowań domowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie oświetlenia używa się sporadycznie, bądź korzystamy z czujników ruchu – można wybierać tańsze źródła światła, np. w plastikowych obudowach – takie źródła są tanie, ich obudowy wprawdzie nie zapewniają bardzo dobrego odprowadzania ciepła, ale prawda jest taka, że przy sporadycznym użytkowaniu nie zdążą nawet nagrzać się do wysokiej temperatury. Inna sprawa jest, jeśli oświetlenie użytkowane będzie na hali fabrycznej, w warsztacie czy na szkolnej sali – jeśli źródło światła będzie pracować w trybie ciągłym, przez wiele godzin bez przerwy – to znaczenia nabiera metoda odprowadzania ciepła. I tutaj obowiązuje prosta zasada – im większy radiator (wymiennik ciepła) tym lepsze jego odprowadzenie. I nie ma się co oszukiwać – przykładowo naświetlacz LED o mocy 50W zamknięty w plastikowej obudowie – to zawsze będzie kwestia czasu, kiedy uszkodzeniu ulegnie źródło LED lub zasilacz. Elektronika nie lubi wysokich temperatur, a tworzywa sztuczne do najlepszych przewodników ciepła przecież nie należą.

Ale warto rozważyć również drugą stronę medalu. Jeśli żarówka LED kosztuje prawie tyle co zwykłe źródła światła (a najtańsze źródła LED w mocowaniach E27 czy GU10 można już kupić za kilka złotych, czyli tyle co zwykłe żarówki żarnikowe – dzisiaj zwane specjalnymi), to przy założeniu dobrych parametrów świetlnych można „przymknąć oko” na skróconą żywotność. Zawsze wyboru dokonuje Klient – kupując żarówkę LED za kilka złotych musi mieć świadomość, że producent takiego źródła na czymś przecież musiał oszczędzić.

Rozsądek zatem podpowiada – by prawdy (i jakości – rzecz jasna) szukać gdzieś po środku.

Za kilkanaście złotych za sztukę można dzisiaj kupić produkty LED (mocowania GU10, E14, E27 o mocach od 1 W do 12 W) z średniej półki jakościowej, które zapewniają dobry stosunek jakość – cena.

Czasami trafia się produkt dobry jakościowo po stronie elektrycznej, ale w obudowie z II czy nawet III gatunku. Taki produkt nie wygląda zbyt dobrze, ale służyć może latami – a w takim przypadku, na pewno można nieco zaoszczędzić. Gorzej, gdy z zewnątrz jest to super wyglądający produkt, ale producent szukał oszczędności na podzespołach elektrycznych. Wtedy żywotność może nas niemile zaskoczyć.

Najtańsze produkty zwykle obarczone są dużo większym ryzykiem. Ale jak wspomnieliśmy powyżej – czasem te ryzyko będzie miało uzasadnienie.

 

Zapraszamy również do lektury naszego poradnika o oświetleniu LED.

Dostępny jest na naszej stronie internetowej pod adresem:

www.elmic.pl/led/led-pytania-i-odpowiedzi/

Wszystkie nasze wyroby dostępne są również w naszym sklepie internetowym:

www.elmic.pl/sklep/oswietlenie-led-c-1.html

Be Sociable, Share!