Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

JAKIE OSZCZĘDNOŚCI UZYSKUJEMY W DOMU DZIĘKI WYMIANIE ŻARÓWEK NA ŹRÓDŁA LED?

Dużo można pisać na temat oszczędności uzyskanym dzięki technologii LED.

Nie mniej – najbardziej obrazowe będzie podanie przykładów liczbowych.

Możemy bezpiecznie założyć, że w domu jednorodzinnym codziennie używa się 5 żarówek (co najmniej). Te żarówki przeciętnie świecą ok. 6-8 godz.  (można oczywiście protestować, że w różnych miejscach różnie to wygląda – i to będzie prawa – próbuję tutaj pokazać tylko pewną statystykę, w warunkach rzeczywistych łączny czas pracy żarówek będzie zdecydowanie dłuższy, a dodatkowo, rzadko kto używa żarówek 25 W, dużo częściej są to żarówki o mocy 60 W / 75 W czy 100 W).

Przeciętnie koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to ok. 60 groszy / kWh (kilowatogodzinę). 1 kWh = 1000 W zużytych w ciągu godziny.

Dni w miesiącu mamy ok. 30 a miesięcy w roku – 12.

Stąd łatwo policzyć, że przy wymianie żarówek tradycyjnych 25 W na LED 3 W korzyści wyniosą blisko 200 zł rocznie (tylko na 5 żarówkach):

Dla lepszego zobrazowania – wymiana żarówki 25 W na LED 3 W – na każdą wymienioną sztukę oszczędności wynoszą ok. 40 zł rocznie (przy dzisiejszych cenach żarówek – inwestycja zwraca się od 2 do 6 miesięcy). Po sześciu miesiącach nasze korzyści – są blisko dziesięciokrotnie większe.

 

Przyjrzyjmy się również sytuacji, gdy używamy mocniejszych żarówek – tym razem do porównania weźmy żarówkę 75 W i jej odpowiednik wykonany w technologii LED – 9 W – przy 5 szt. oszczędności roczne to już ponad 570 zł:

 

Dla lepszego zobrazowania – wymiana żarówki 75 W na LED 9 W – na każdą wymienioną sztukę oszczędności wynoszą ok. 115 zł rocznie (przy dzisiejszych cenach żarówek – inwestycja zwraca się od 2 do 6 miesięcy):

Wniosek nasuwa się sam – nie warto już kupować tradycyjnych żarówek, które mimo zmiany nazwy wciąż są dostępne na rynku – to anachronizm, chyba, że rzeczywiście potrzebna jest nam żarówka do zastosowań specjalnych – „sztucznej kwoki” dla hodowli kurcząt z żarówki LED niestety nie zrobimy …

Natychmiastowa wymiana tradycyjnych żarówek na LED – jest jak najbardziej uzasadniona !!!!!!!!

 Jeżeli chodzi natomiast o oszczędności uzyskiwane przy zamianie świetlówek kompaktowych na odpowiedniki wykonane w technologii LED, realne oszczędności energii elektrycznej są blisko dwukrotne. Nie do końca uzasadnione jest jednak pozbywanie się świetlówek kompaktowych w trybie natychmiastowym – zwrot z inwestycji potrwa bowiem zdecydowanie dłużej. W przypadku, gdy świetlówka traci swoje parametry świetlne, zaczyna mrugać, wydawać dźwięki bądź po prostu zgaśnie – inwestycja w kolejną świetlówkę jest już bezzasadna.

W tym miejscu zapraszamy również na naszą stronę internetową pod adresem:

www.elmic.pl/led/

Znajdziecie Państwo tutaj wiele informacji na temat źródeł światła wykonanych w technologii LED.

 

Wszystkie oferowane urządzenia można również zakupić w naszym sklepie internetowym:

www.elmic.pl/sklep/oswietlenie-led-c-1.html

 

 

 

Be Sociable, Share!