Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

JAK ZASTĄPIĆ ZWYKŁĄ ŚWIETLÓWKĘ ŚWIETLÓWKĄ LED – ASPEKTY FORMALNE

CERTYFIKATY OPRAWY ŚWIETLNEJ, CZYLI JAK WYMIENIĆ ŚWIETLÓWKĘ FLUORESCENCYJNĄ NA LED BEZ NARUSZANIA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ ORAZ ZMIAN W OPRAWIE.

Oprawy elektryczne do oświetlenia liniowego (typu świetlówka fluorescencyjna), jak każde urządzenie elektryczne podlegają wymogom prawnym i określonym standardom. Producent oprawy poddaje je badaniom i testom, a na koniec procesu produkcyjnego oznakowuje oprawę stosownym znakiem CE oraz wystawia stosowne certyfikaty – oczywiście pod warunkiem, że urządzenie spełnia wymogi określane przez odpowiednie dyrektywy.

Jeżeli pojawiają się zmiany w wykonanym wyrobie, to zmienia się jej charakterystyka i szereg parametrów technicznych. W takiej sytuacji, producent wyrobu przestaje za wyrób ponosić odpowiedzialność, która powinna spoczywać na podmiocie wykonującym adaptacje oprawy oświetleniowej – podmiot modyfikujący urządzenie powinien usunąć znaki producenta i umieścić swoje oznakowanie. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli dokonujemy modyfikacji samej oprawy (np. usuwamy elementy robocze, zmieniamy lub usuwamy podłączenia).

Oczywiście – użytkownik może użytkować produkty niezgodnie z ich przeznaczeniem, ale wtedy ponosi również samodzielnie odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości w działaniu i wyrządzone szkody.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli użytkownik nie dokonuje żadnych zmian w urządzeniu, używa natomiast elementów parametrycznie zgodnych z urządzeniem natomiast wykonanych w tej innej technologii. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku wymiany źródeł światła z tradycyjnych wolframowych lub fluorescencyjnych na wykonane w technologii LED.

Jeśli wymiana (wymiennego) źródła światła nie pogarsza parametrów elektrycznych i termicznych oprawy świetlnej, a przy tym użycie nowego źródła światła nie wymagało zmian w lampie / oprawie, to przez zastosowanie nowego źródła światła nie można traktować całego urządzenia jako zmodyfikowane, które zmienia parametrów pracy lampy / oprawy. W takiej sytuacji oznakowanie CE producenta pozostaje ważne, a urządzenie w dalszym ciągu jest zgodne z wymogami stosownych dyrektyw.

Tak więc wymiana żarówki wolframowej E27 na jej odpowiednik wykonany w technologii LED nie modyfikuje użytej lampy. Podobnie – jeśli używamy opraw świetlówkowych – na rynku są dostępne świetlówki liniowe LED wyposażone w odpowiednie układy zasilające, które nie wymagają żadnych modyfikacji dedykowanych opraw. Oczywiście, można doszukać się dodatkowych strat energetycznych na pozostawionych w oprawach starych układach dławików, ale nie można zarzucić użytkownikowi, że zmodyfikował lampę.

Pamiętać jednak należy, że świetlówki liniowe LED kompatybilne z układami indukcyjnymi czy elektronicznymi zawartymi w tradycyjnych oprawach oświetleniowych, są zdecydowanie droższe od tańszych odpowiedników i tutaj zasadna może być wymiana całych opraw oświetleniowych na dostosowanych fabrycznie do stosowania z źródłami światła wykorzystującymi technologię LED. Ale to już zupełnie inny problem.

Proszę również zwrócić uwagę, że nie jest to opinia prawna, tylko logiczne podejście do tematu …

 

W tym miejscu zapraszamy również na naszą stronę internetową pod adresem:

www.elmic.pl/led/

Znajdziecie Państwo tutaj wiele informacji na temat źródeł światła wykonanych w technologii LED.

Zapraszamy również do działu LED – PYTANIA I ODPOWIEDZI

www.elmic.pl/led/led-pytania-i-odpowiedzi/

Wszystkie oferowane urządzenia można również zakupić w naszym sklepie internetowym:

www.elmic.pl/sklep/oswietlenie-led-c-1.html

 

 

Przykładowe świetlówki liniowe LED ELMIC XH T8

Be Sociable, Share!