BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACYJNE OŚWIETLENIA LED
Źródła światła LED oraz wszelkiego rodzaju oprawy świetlne wykonane w technologii LED są zdecydowanie bezpieczniejsze dla użytkownika niż większość tradycyjnych źródeł światła. W konstrukcji urządzeń nie występują szkodliwe substancje (przede wszystkim rtęć – jak w świetlówkach fluoroscencyjnych), nie występuje iskrzenie (dzięki czemu większość opraw może pracować w strefach zagrożenia wybuchem – co jednak każdorazowo należy sprawdzić w dokumentacji wyrobu), występuje zdecydowanie ograniczona emisja ciepła (ryzyko zapłonu, pożaru od oświetlenia właściwie nie występuje).
Należy jednak wspomnieć o pewnych zagrodzeniach występujących w źródłach światła LED, które w wyniku nieprawidłowej eksploatacji lub obsłudze mogą stanowić pewne zagrożenie dla użytkownika. Przykładem mogą być niektóre typy świetlówek liniowych LED, gdzie w trakcie montażu może dojść do ryzyka porażenia prądem osoby montującej świetlówkę (w niektórych modelach świetlówek po podaniu z jednej strony napięcia zasilającego, napięcie pojawia się natychmiast z drugiej strony świetlówki LED, co nie występuje w tradycyjnych świetlówkach). Na szczęście takich potencjalnie niebezpiecznych sytuacji nie występuje zbyt wiele.
Innym przykładem potencjalnych zagrożeń będzie możliwość uszkodzenia układu zasilającego / całego źródła światła w wyniku braku zapewnienia właściwego chłodzenia źródła światła. Zjawisko może występować zwłaszcza w przypadku urządzeń dużych mocy (wykorzystujących diody mocy lub COB, gdzie występują już znaczne emisje ciepła).
Ponadto – szereg urządzeń wykonanych w technologii LED (np. oprawy sufitowe, naświetlacze, panele sufitowe) bądź przeznaczonych do współpracy z oświetleniem LED (np. zasilacze) są to urządzenia elektryczne przeznaczone do montażu i podłączenia z instalacją elektryczną.
Zalecane jest, by wszelkich podłączeń dokonywał doświadczony elektryk z uprawnieniami, zapewni to zarówno prawidłowy montaż bez uszkodzeń, jak również bezpieczeństwo eksploatacyjne.
Pamiętać również należy, że większość urządzeń posiada instalacje trójprzewodową (3G) i w takim przypadku ZAWSZE należy przewód żółto zielony również podłączyć do instalacji / do uziemienia. Zapewni to długotrwałą i bezpieczną pracę urządzeń.
Warto również pamiętać, że dedykowane instalacje pod oświetlenie LED mogą nie spełniać już wymogów tradycyjnych źródeł światła – oświetlenie LED, ze względu na zdecydowanie mniejsze zużycie prądu wymaga instalacji o mniejszych przekrojach przewodów. Tradycyjne oświetlenie, zużywające 8-10 krotnie więcej energii, w takiej sytuacji może doprowadzić do trwałych uszkodzeń instalacji elektrycznej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.
Wszystkie oferowane przez naszą firmę źródła światła wykonane w technologii LED można zakupić w naszym sklepie internetowym:
www.elmic.pl/sklep/oswietlenie-led-c-1.html