Okazje.info.pl
Pobieranie danych...

SMD

Oznaczenie elementów elektronicznych, w tym również diod LED, przeznaczonych do montażu powierzchniowego (z ang. Surface Mount Device).

Skrót generalnie dotyczy wszelkiego rodzaju elementów elektronicznych przystosowanych do powierzchniowej technologii montażu.

W przypadku diod świecących LED określenie SMD dotyczy miniaturowych elementów wykonanych w postaci miniaturowych prostopadłościanów o przekroju kwadratów / prostokątów, gdzie element elektroluminescencyjny zatopiony jest w żywicy epoksydowej (lub podobnym materiale).

Ze względu na miniaturowe gabaryty, w przypadku elementów SMD często rezygnuje się z oznaczeń literowych / symboli. Z tego względu dość trudno określić, czy dany wyrób jest wyprodukowany przez uznanego producenta czy też należy do kategorii wyrobów „budżetowych”. Standardowo przyjmuje się, że oznaczenie elementu SMD zawiera jego wymiary wyrażone w postaci np. 2520, co oznacza wymiary 2,5mm x 2,0mm.

Diody LED SMD są popularne w wielu obecnie oferowanych wyrobach.

Spotkać je można m.in.:

  • W tańszych reflektorkach typu spotlight
  • W żarówkach LED o kształtach zbliżonych do tradycyjnych żarówek
  • W żarówkach typu „corn” (kukurydza)
  • W świetlówkach liniowych LED
  • W łańcuchach / taśmach świecących LED

Za pomocą diod LED typu SMD powstają najczęściej wyroby świecące o szerokim kącie świecenia – 900 -1800. Generalnie – to elementy płaskie o szerokim kącie emisji światła.

Ten typ diody charakteryzuje się żywotnością na poziomie przekraczającym nawet 50.000 godz.

Przykładowe zastosowanie diody typu SMD

 

Szczegóły budowy żarówki LED ELMIC XH6047 7W

 

Szczegóły budowy żarówki LED ELMIC XH6043 12W

 

Be Sociable, Share!